O zbore

Miešaný spevácky zbor Technickej univerzity v Košiciach bol založený v roku 1983. Collegium Technicum patrí medzi medzi špičkové akademické zbory na Slovensku. Dosiahol mnohé ocenenia na medzinárodných festivaloch a súťažiach na Slovensku i v zahraničí: Spittal an der Drau (A), Praha, Middlesbrough (GB) – najúspešnejší zbor na súťaži, Český Krumlov,  St. Petersburg. V roku 2003 dostal zbor pri 20. výročí založenia Cenu mesta Košice a v roku 2013 pri 30. výročí Cenu predsedu Košického samosprávneho kraja. Collegium Technicum diriguje od roku 2010 Tatiana Švajková.

Zbor uviedol 200 koncertov a festivalových vystúpení v zahraničí v 20 štátoch Európy, v Izraeli, Južnej Amerike, USA, Mexiku a v Thajsku. V roku 2007 počas koncertného turné v hlavných mestách Spojených štátoch Mexických navštívilo 16 koncertov 30 000 poslucháčov. Zbor ako prvý zo Slovenska spieval v svetoznámej sále Auditorio Nacional v Mexiko City pred 9100 divákmi. Posledným výrazným úspechom zboru sú dve zlaté medaily v kategórii Mixed Choirs a Folklore  a cappella na 9. Grand Prix Thailand 2016 s hosťujúcim dirgentom Mariánom Vachom.

Collegium Technicum spolupracovalo so 46 profesionálnymi  dirigentmi (z toho 32 zo zahraničia) - Peter Phillips (GB), Oliver Dohnányi, Ondrej Lénard, Jiří Bélohlávek (CZ), Jakub Hruša (CZ), Petr Altrichter (CZ), Tomáš Koutník (CZ), Peter Breiner, Irina Bogdanovich (RF), Gábor Hollerung (H), Gergely Ménesy (H), Somtow Sucharitkul (TH) Zbor spieval s renomovanými sólistami, napr. Miroslav Dvorský, Peter Dvorský, Ľubica Rybárska, Martin Babjak, Peter Mikuláš, Iveta Matyašová, Michal Lehotský, Jiří Sulženko(CZ), Eva Dřízgová(CZ), Rafal Bartminski (PL), József Mukk(H) a i. Zbor spolupracoval s univerzitnými zbormi v mestách Split, Madrid, Budapešť, Moskva, Oslo, León, Warwick, Praha, Bratislava, Ostrava, Krakow, Bologna, Lisabon, Wisconsin, Waršava, Ljubljana,  Riga, Brno,Tampere a Bangkok.

Od sezóny 1986/87 Collegium Technicum nepretržite spolupracuje so Štátnou filharmóniou Košice. Z tejto spolupráce rezultovalo uvedenie 24 oratoriálnych diel, z ktorých mnohé zazneli v Košiciach premiérovo.  Zbor ďalej spolupracoval so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, FOK Praha, Janáčkovou filharmóniou Ostrava, s orchestrami Štátneho divadla v Košiciach, Štátnej opery v Banskej Bystrici a viacerými univerzitnými a festivalovými orchestrami doma i v zahraničí.

Z diskografie Collegium Technicum uvádzame autorské CD Ivan Hrušovský Cantate Domino (1997), autorské CD Zdeněk Lukáš Te Deum laudamus (2002) a CD Collegium Technicum v Opere (2007), ďalej 30.jubilejný koncert Collegium Technicum na KHJ v roku 2013 (CD a DVD). K nim patria početné nahrávky predovšetkým výročných koncertov zboru.

© 2022 Collegium Technicum, TUKE